Förra veckan på tisdag morgon lastade vi Carippu och Carinjo för att åka ner till Poznan, Polen och tävla. Först var det båt 7 timmar och sen ca 5 timmars körning.
Efter ca totalt 15 timmar var vi framme och då var det skönt för hästarna att få komma in i sina boxar och vila.
Nästa dag blev det lite lätt ridning
på fm och på em var det vet.check. Torsdag började tävlingarna och Carinjo hoppade 1.30 alla dagarna. Det blev tre stora 1.30 för honom och på lördagen var han nolla men tyvärr några tidsfel.
Carippu hoppade 1.35 och 1.40 och sista dagen var de precis utanför placering. Blev blandat resultat på båda hästarna men det var stora tekniska banor vilket blev en bra erfarenhet för
framtiden.
På söndag morgon lastade vi tidigt för hemfärd och körde in på gården vid halv tio tiden på kvällen. Så nu har det varit
några dagar med lätt ridning för dessa två varvat med hagvistelse.
Alexandra har hållt igen de andra hästarna hemma och var även och tävlade
i helgen med Abon då det var final i Div 1 Allsvenskan. Hon var nolla i alla sina tre rundor och laget vann båda dagarna.
Så det blev totalseger och uppflyttning till Elitallsvenskan
nästa år!
I helgen blir det tävlingar i Lund för Cocktail, Wille och Abon.